GRAFİK BÖLÜMÜ

2002'de Fotoğraf ve Grafik Sanatları  Bölümü  içerisinde Grafik Anasanat dalı olarak eğitime başlayan grafik programı, yeniden yapılandırılarak, 2009-2010 eğitim yılından itibaren Grafik Bölümü olarak eğitimini sürdürecektir.

Bölümümüz, ülkemizde ve dünyada grafik sanatının güncel açılımları konusunda öğrencilerini  bilinçlendirirken, sanatsal yaklaşım ve grafik becerileri konusunda donanımını arttırmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda  program, Temel Sanat, Grafik Anlatım Teknikleri, Perspektif, İllüstrasyon, Bilgisayar Grafiği, Tipografi, Ambalaj Grafiği, Desen, İnteraktif Medya, Yayın Grafiği, Reklam Analizi, Çizgi Film Animasyon, Masaüstü yayıncılık gibi dersleri içermektedir. Ayrıca, seçmeli atölye dersleriyle öğrencinin kendi disiplini dışında bir başka sanat disiplininden ders alması sağlanarak, sanatsal/tasarım dilinin zenginleşmesi amaçlanmaktadır.

Bölümümüz, günümüzün yaratıcı sanatçı ve tasarımcılarını yetiştirirken öğrencilerinin entelektüel gelişimini de önemsemekte, düşünen, sorgulayan ve araştıran bir öğrenci profilini  hedeflemektedir. Bu doğrultuda,  teorik ve uygulamalı derslerin yanı sıra alanında deneyimli sanatçı ve tasarımcıların  seminer ve konferanslarıyla  eğitim desteklenmektedir.

Bilgi ve özgüveni olan grafik tasarım öğrencileri, mezun olduktan sonra, reklam ajanslarında, basılı görsel interaktif medyada, grafik tasarım disiplininin sahip olduğu geniş bir yelpazede, Yaratıcı Yönetmen, Sanat Yönetmeni, Yardımcı Grafiker, Görsel Yönetmen, Görsel Sayfa Yönetmeni, Özgün Grafik Tasarımcı, Animatör, Bilimsel ve Teknik İllüstratör, Reklam Storyboad İllüstratörü, Çocuk Kitapları İllüstratörü, Web Arayüzü Tasarımcısı, Çizgi Film Karakter Yaratma, Baskı Teknikeri olarak çalışabilmektedir.