Güncel Etkinlikler >>
Etkinlik Arşivi >>

Fakültemizin katkılarıyla; Prof. Dr. Baki Komsuoğlu anısına, "Tıp Bayramı Etkinlikleri" çerçevesinde gerçekleştirilecek olan "Borusan Quartet Konseri"
14-Mart-2008-11:30
Prof.Dr.Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi, Umuttepe

14 MART TIP BAYRAMI KONSERİ VE
KOCAELİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
MÜZİK BÖLÜMÜ ODA MÜZİĞİ WORKSHOPU
14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. Baki Komsuoğlu anısına, Umuttepe Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde "Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü" nün gerçekleştirdiği konser büyük beğeni topladı. Esen Kıvrak, Olgu Kızılay, Efdal Altun ve Çağ Erçağ'dan oluşan Quartet J. Haydn, L.van Beethoven, L. Boccherini ve W.A. Mozart'tan oluşan güzel bir repertuar ile izleyicilerin karşısına çıktı.
Konser bitimine, ünlü orkestra şefimiz Gürer Aykal izleyenlerle buluştu ve sonrasında grubun elemanlarını da sahneye davet ederek bir söyleşi gerçekleştirdi. Sanatçılar,1662 Amati yapımı keman, 1717 Montagnana yapımı keman, 1874 Vauilaume yapımı viyola ve 1740 Guarneri yapımı viyolonsel ile izleyicileri tanıştırdılar.
Bu sıcak sohbetin ardından, Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri ile Hereke Borusan Kampüsü'nde buluştu. Sanatçılar, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oda Orkestrası ile bir workshop gerçekleştirdiler. Çalışmaya büyük ilgi gösteren öğrenciler sanatçılarla grup çalışması yaptı. Çalışma sonunda bir araya gelen keman, viyola, viyolonsel ve kontrabas grupları sanatçıların da katılımıyla W. Amadeus Mozart’ın ‘’ Küçük Bir Gece Müziği’’ eserini seslendirdiler.
Öğrencilerle sıcak bir iletişim kuran ‘’Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’’ çalışma sonunda bir de konser verdi.Öğrenciler açısından son derece yararlı olan Wokshop sonunda, Dekan Yardımcısı ve Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ece Karşal tarafından sanatçılara çiçek ve teşekkür belgeleri, öğrencilere ise katılımcı belgeleri takdim edildi.
Prof. Dr. Baki Komsuoğlu anısına,
"Tıp Bayramı Etkinlikleri" çerçevesinde
fakültemizin katkılarıyla
"Borusan Quartet Konseri"Tarih: 14 Mart 2008
Saat: 11.30
Yer: Prof. Dr. Baki Komsuoğlu
Kültür ve Kongre MerkeziJoseph Haydn:Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No.2 re minör op.76, 1. BölümQuintenquartettLudwig van Beethoven: Yaylı Çalgılar Dörtlüsü fa minör op.95 (serioso), 1. Bölüm

Luigi Boccerini:Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No.2 sol minör op. 27 , 1. Bölüm

Wolfgang Amadeus Mozart : Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No.6 La Majör op.10, 4. BölümK465 Disonanzen

2005 yılında kurulmuş olan Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası müzisyenlerinden oluşmaktadır. Juilliard Yaylı Çalgılar Dörtlüsü'nün ustalık sınıfına katılan Dörtlünün müzik danışmanlığını, Alban Berg Dörtlüsü'nün üyelerinden, Gerhard Schulz yapmaktadır. Dörtlü yurtiçi ve yurtdışında konserler vermektedir.

Esen Kıvrak (keman)

1977 yı lında Afyon'da doğan Esen Kıvrak, keman eğitimine 1988 yılında İzmir Devlet Konservatuarında Prof. Hazar Alapınar ile başladı. 1995 yılında dünyanın önde gelen müzik okullarından biri olan Viyana Müzik Akademisi'nde Prof. Josef Sivo`nun sınıfına kabul edildi. Aynı yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yılın sanat alanında en başarılı genci seçilip burs alma hakkı kazandı. Baden Devlet Operası ve Viyana Senfonietta gibi çeşitli orkestraların konser, kayıt ve turnelerinde görev aldı.

2001 yılında Viyana Müzik Akademisi Solistlik Bölümü'de Lisans eğ itimi gören sanatçı, Yüksek Lisans eğitimini 2006 yılında Prof. Michael Frischenschlager'in sınıfından en yüksek derece olan "Takdir"le tamamladı.

Toronto Gençlik Senfoni, Ensemble Salieri, Concertante Wien, İzmir Devlet Senfoni, İzmir DESO, Bursa Bölge Devlet Senfoni, İstanbul Devlet Senfoni, İstanbul Senfonietta, Eskişehir Büyüksehir Belediyesi Senfoni, Çukurova Devlet Senfoni, Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi çeşitli orkestralar eşliğinde solist olarak konserler veren Kıvrak, birçok uluslararası organizasyonda Türkiye'yi temsil etti. 2005 yılında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın ilk asil keman sanatçısı oldu. 2006'da Lizbon Metropolitan Orkestrası'nda konuk başkemancılık görevine getirildi.

Halen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ve Borusan Oda Orkestrası'ndaki görevini sürdüren Kıvrak aynı zamanda Viyana Senfonietta Orkestrası'nın başkemancılığını yapmaktadır.

Esen Kıvrak, Borusan Kültür ve Sanat tarafından kendisine verilen 1717 yılı, Domenicus Montagnana yapımı keman ile çalmaktadır.Olgu Kızılay (keman)1977 yılında İstanbul'da doğdu. Keman eğitimine, 1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı'nda Prof. Hazar ALAPINAR ile başladı. Öğrenciliği sırasında bir çok solo, oda müziği ve orkestra konserleri verdi. Fransa'da kurulan Akdeniz Gençlik Orkestrasına dört kez kabul edildi.On yıllık eğitimini Prof. Hazar ALAPINAR ile tamamlayarak 1998 yılında pekiyi dereceyle mezun oldu. Aynı yıl, Yüksek Lisans eğitimi için,Fransa'da Strazburg Ulusal Devlet Konservatuvarı'nda Prof. Joshua Epstein'ın sınıfına kabul edildi. Buradaki eğitimi süresince okul orkestrası ve oda orkestrasının baş kemancılığını sürdürdü. 2000 yılında Master programında birincilik ve aynı yıl oda müziğinden Altın Madalya alarak mezun oldu.2000 yılında Strazburg "Volutes" Oda Orkestrasının başkemancılığına getirildi ve Türkiye'ye dönene kadar bu görevi sürdürdü.1999 - 2002 konser sezonlarında Strazburg Filarmoni Orkestrası, Mulhouse Senfoni Orkestrası ve Bas-Rhin Operasında misafir sanatçı olarak görev aldı.
2001'de Fransa Konservatuvarlar Arası Özel Juri'sinin yapmış olduğu sınavda Konsertist Diplomasını aldı. 2003 yılında Strazburg Ulusal Devlet Konservatuvarı'nın Doktora programından birincilikle mezun olan sanatçı, Fransa'daki eğitimi boyunca bir çok oda müziği konserleri ve çağdaş bestecilerin CD kayıtlarını yaptı.İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Senfoni Orkestrası, DESO ve İstanbul Senfonietta ile solist olarak konserler verdi. Şu anda yurtiçi ve yurtdışı konserlerini sürdüren sanatçı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nda 2. Keman Grup Şefi ve Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.Olgu Kızılay, Borusan Kültür ve Sanat tarafından kendisine verilen 1662 yılı Nicolo Amati yapımı kemanla çalmaktadır.Efdal Altun (viyola)

1970 yılında Ankara'da doğdu. 1992 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Viyola Bölümü'nden Prof. Koral Çalgan'ın öğrencisi olarak pekiyi derece ile mezun oldu. 1990-1992 yılları arasında Azerbaycan Devlet Sanatçısı Server Ganiev'in kurduğu Ganiev Dörtlüsü'nün üyesi olarak birçok oda müziği konserinde görev aldı. 1992-98 yılları arasında Eskişehir A.Ü. Devlet Konservatuvarı Viyola Bölümünde Öğretim Elemanı olarak görev yaptı.

Yurt içi ve yurt dışında, solist, oda müziği ve orkestra üyesi olarak çok sayıda konser veren sanatçının yer aldığı orkestralar arasında Akdeniz Gençlik (Fransa), Grup Şefi olarak Pommersfelden Senfoni (Almanya), Grup Şefi olarak Das Treffen Opera (Almanya), Makedonya Filarmoni, Uluslararası Türk Senfoni, İstanbul Devlet Senfoni ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sayılabilir. A.Ü. Oda Orkestrası, Mersin Oda Orkestrası, Miam Oda Orkestrası, İstanbul Oda Orkestrası, Eskişehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Eskişehir Akademik Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak konserler verdi. 05 Aralık 2006 tarihinde İ.T.Ü. Vakfı'nın Burs Kampanyası için düzenlediği konserde, dünyaca ünlü keman sanatçısı Alexander Markov'la birlikte oda müziği konseri verdi.2007 yılında Sanatta Yeterlik Diploması alan Efdal Altun halen İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı'nda viyola ve keman dallarındaki eğitmenlik görevine devam etmektedir. Ayrıca, 1997 yılından bu yana Grup Şefi olarak Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Borusan Oda Orkestrası'nda ve yine Grup Şefi olarak İstanbul Oda Orkestrası'nda görev yapmaktadır. Oda müziği çalışmalarına ise Quadro Turco Oda Müziği Topluluğu ve sürekli çalıştırıcılığını Alban Berg Kuartet üyesi olan Gerhard Schulz'un yaptığı Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ile devam etmektedir.

Efdal Altun, Borusan Kültür ve Sanat Merkezi tarafından kendisine verilen 1874 J. B. Vuilaume yapımı Viyola ile çalmaktadır.ÇAĞ ERÇAĞ (viyolonsel)1986 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda, Jozsef Györfy ve Prof. Doğan Cangal'dan eğitim alan Çağ Erçağ, 1996 yılında pekiyi derece ile mezun oldu. Ardından, 1997'de Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Araştırma Görevlisi olarak atandı. Daha sonra, yeni kurulan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın sınavını kazanarak 1999'dan 2004 yılına kadar bu orkestrada viyolonsel grup şefliği görevini üstlendi.

Öğrenimi sırasında Akdeniz Gençlik Orkestrası ile Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve Mısır gibi birçok ülkede konserler veren sanatçı ayrıca Lois Claret'in ustalık sınıfına katılma fırsatı buldu.

Daha sonra Gürer Aykal, Fazıl Say, Ayla Erduran, Ayşegül Sarıca, Robert Cohen, Aleksander Rudin ve Daniel Grosgurin gibi birçok ünlü sanatçıyla konserler veren Çağ Erçağ, Can Atilla'nın müziğini yaptığı Atatürk Belgeseli ve Fazıl Say'ın müziklerini yaptığı İyi Seneler filminin müziğinde solo viyolonsel bölümlerini seslendirdi. Ayrıca Fazıl Say'ın yapıtı Metin Altıok Oratoryosu'nun CD kaydında görev aldı.

Çağ Erçağ, 2007'de gerçekleştirilen 35. İstanbul Müzik Festivali'nde Borusan Oda Orkestrası eşliğinde verdiği konserin yanı sıra Kıbrıs Müzik Festivali, Eskişehir Müzik Festivali, Mersin Müzik Festivali gibi bir çok festivalde solist olarak yer aldı. Ayrıca Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Strazburg'da Şişli Belediye Orkestrası eşliğinde solist olarak konserler verdi.

Viyana'da Ablan Berg Kuartet üyelerinden Gerhard Schulz ile düzenli çalışmalarına devam eden Çağ Erçağ, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nda solo viyolonsel olarak görevini sürdürüyor. Sanatçı ayrıca, 2002 yılında kurdukları dört viyolonselden oluşan Çellistanbul ve 2007'de kurulan Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü üyesidir.Çağ Erçağ, 1740 yılı Petrus Guarneri yapımı viyolonselle çalmaktadır.Etkinlik İle İlgili Linkler
1. -
2. -
3.
4.


Sanal Sergi :

Etkinlik Görselleri (büyütmek için üzerlerine tıklayınız)

Basın Döngüsü - Linkler

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.