Güncel Etkinlikler >>
Etkinlik Arşivi >>

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ VE JAPONYA’DAN KWANSEI GAKUIN ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEN TÜRK-JAPON DOSTLUK ETKİNLİKLERİ
1-Mart-2010-10:00
Güzel Sanatlar Fakültesi Hereke

Temelleri, 2002 yılında Değirmendere’de gerçekleştirilen Ruhun Gıdası projesine dayanan ve ilerleyen yıllarda çeşitli sergiler ve etkinliklerle devam eden Kocaeli’de Türk–Japon Dostluk Projeleri Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Kwansei Gakuin Üniversitesi’nin geliştirdiği bir dizi ortak etkinlikle gelişimini sürdürüyor. 2 Mart Salı Günü başlayacak etkinlikler çeşitli workshop ve gösterilerle 9 Mart Salı Gününe kadar devam edecek.


KOCAELİ’DE TÜRK-JAPON DOSTLUĞUNUN GELİŞİM SÜRECİNİN KISA ÖYKÜSÜ


Japonya, 17 Ağustos Depremi sonrası kentimize yardımda bulunmaya çalışan ülkeler arasında benzer acıları ve yıkımı defalarca yaşamış bir ülke olarak ortaya çıkmış, özellikle eğitim, kültür ve sanat alanlarındaki olağanüstü çabalarıyla kentimize yaptığı yardımların boyutunu genişletmişti.
İzmit Değirmendere Ahşap Heykel Sempozyumu’nun katılımcılardan olan Japon sanatçılar, 17 Ağustos'tan sonra da bu kente katkılarını sürdürerek Değirmendere ve İzmit için daha kalıcı projeler gerçekleştirmeye başlamışlardı. Bu projelerden en kapsamlısı ise Ruhun Gıdası 2002 resim ve heykel sergileriydi. İlki, 2001 Temmuz ayında Değirmendere Belediyesine ait Belde Sanat evinde 11 sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen bu sergi 2002 yılında 52 sanatçının katılımıyla ve toplam 62 yapıtla daha kapsamlı bir hale getirilmişti. 12 heykel, 50 resimden oluşan yapıtlar İzmit'te 30 Eylül 2002 tarihine kadar sergilenmişti. Yapıtların aynı yıl Ankara'da ve Ocak-Şubat 2003'te İstanbul'da sergilenmesi ile proje sona ermişti. Sergi turnesi bittikten sonra, tüm yapıtlar AICAT'ın çağrısıyla Japon sanatçılar tarafından Değirmendere Belediyesine bağışlandı. Koleksiyonun, 17 Ağustos depreminde yıkılan hizmet binasının arsasında o yıllarda yapımı devam eden Güzel Sanatlar Müze-Galerisinde sürekli olarak sergilenmesi planlanmıştı. Ancak bu hedef gerçekleştirilemedi. Ta ki Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin girişimleriyle, çağdaş mimarlığın özel örneklerinden birine sahip üniversitemizin kütüphanesinde "Ruhun Gıdası Koleksiyonu" adıyla sergileninceye kadar... Çağdaş Japon sanatının önemli bir kesitini oluşturan bu değerli koleksiyon 25 Haziran 2008’de Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. KOMSUOĞLU, Değirmendere Belediye Başkanı Hasan ÖZER ve Kobe depreminden sonra afetzedelere destek vermek ve gönüllü afet eğitimi sağlamak amacıyla kurulan, merkezi Tokyo'da bulunan aynı zamanda Ruhun Gıdası Projesini hayata geçiren AICAT’ın İkinci Başkanı Yoshıkazu NAKAHAMA tarafından imzalanan protokol gereğince üniversitemize kazandırıldı. 2007’de Kocaeli Üniversitesinin önceki Rektörü Merhum Prof. Dr. Baki KOMSUOGLU tarafından başlatılan müzeleşme sürecinde Kocaeli’nin jeolojik ve arkeolojik geçmişine, endüstriyel tarihine ve Kocaeli Üniversite’sinin kuruluş aşamalarına ışık tutan bölümlerden oluşan Kocaeli Üniversitesi Kuruluş Müzesi’ne, içlerinde Ruhun Gıdası koleksiyonunun da bulunduğu 98 parçadan oluşan modern sanat koleksiyonunun da eklenmesiyle bir sanat bölümü de kazandırılmış oldu. Bu önemli gelişmede Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin çabaları şüphesiz önemli rol oynamıştır.
Kocaeli’de Türk-Japon dayanışmasının ortaya çıkış sürecinde en önemli etkenlerden biri de Türk-Japon Heykeltraşlar Derneği aracılığıyla Türk ve Japon heykel sanatçılarının yapıtlarını, Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumuyla ülke sınırları dışında da tanınan bir belde haline gelen Değirmendere’ye bağışlamalarıydı. 17 Ağustos’tan sonra Japonya’nın Kobe kentiyle özdeşleştirilen beldede insani yardımların dışında, bir müze inşası da planlanmıştı. Bağışlanan toplam 18 yapıtın, müzenin yapımı süresince Büyükşehir Belediyesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi fuayesinde sergilenmesine karar verilmişti.
Ancak, müzenin tamamlanmasının üzerinden yıllar geçmesine karşın eserler bağışlandıkları mekana yerleştirilemedi, Süleyman Demirel Kültür Merkezi fuayesinde her türlü müdahaleye açık biçimde sergilenmeye devam edildi. Bu süre zarfında bazı eserler hasar gördü, bazı eserler de ne yazık ki kayboldu. Kentimize ayrıcalık kazandıran bu 18 eserin ilk etapta 9 tanesine ulaşılabildi, ısrarlı aramalar sonucunda ise bu sayı ancak 13’e çıkarılabildi. Uzun süren çabaların ardından Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğretim elemanlarının tamirini gerçekleştirdiği bu yapıtlar, Mart 2009’da Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi’nde Baki Komsuoğlu Müzesi ve Sanat Galerisin’de Çağdaş Yapıt Yeni Arkeoloji başlığı altında sergilendi. Söz konusu yapıtlar çağdaş Türk ve Japon heykel sanatının en önemli örnekleri olarak değerlendirilebilir.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ VE KWANSEI GAKUIN ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ
1999 Marmara Depremi’nin ardından Kocaeli’de, AICAT, Türk Japon Heykeltraşlar Derneği ve Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin çabalarıyla başlatılan Türk Japon dayanışması, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Kwansei Gakuin Üniversitesi’nin ortaklığıyla gelişimini sürdürüyor. Bu ortaklığın ilk adımı olarak, iki üniversitenin katılımıyla 7 Ocak 2010’da Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşke'sinde ağaç dikme töreni yapıldı. Etkinlikte Japonya'nın simgelerinden biri olan kiraz çiçeği ağaçları (sakura) dikildi. Etkinlikten sonra Japon heyet Hereke'de bulunan Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Borusan Yerleşkesi’ne geçti. Sanatçı Manika Nagare burada öğrencilere workshop ve sunum yaptı. 4 gün boyunca bir dizi etkinliğe katılan Japon grup Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından gerçekleştirilen tanıtım etkinliklerinin ardından tüm öğrencilerin katılımı ile geleneksel Japon sanatı olan Kami-shibai uygulaması gerçekleştirdi.
İki Üniversite arasında dostluk köprülerinin kurulması için atılan bu ilk adımdan kısa bir süre sonra Japonya’dan gelecek daha kalabalık bir toplulukla, Hereke’de Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Borusan Yerleşkesi’nde Türk öğrencilerle birlikte gerçekleştirilmek üzere bir hafta sürecek bir etkinlik programı hazırlandı. Etkinlikler 2 Mart Salı günü Japonya’dan 17 kişilik ziyaretçi grubun, Hereke’ye gelerek, Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileriyle tanışmasıyla başlayacak. Görsel sanatlardan dans ve müziğe kadar birçok sanat disiplinini içinde barındıran etkinlikler öğrencilerin aktif katılımını gerektiren etkileşimli projelerden oluşmaktadır. Geleneksel Türk ve Japon Sanatlarından örneklerin de içinde yer aldığı projeler, iki kültür arasındaki benzerlikler ve farklılıkları konu alan, kültürlerarası etkileşimi destekleyen bir düşünce çerçevesinde geliştirildi.

Etkinlikler kapsamında 8 Mart Pazartesi 16:00-20:00 saatleri arasında, iki ülkenin sembollerinin mumlar yakılarak tasvir edileceği Candle Night projesi gerçekleştirilecek. Ertesi gün ( 9 Mart Salı) 09:30-12:00 saatleri arasında, Japonya’nın geleneksel öykü anlatma sanatı Kami-shibai tekniği kullanılarak gerçekleştirilecek gösterilerde iki halk arasındaki dayanışmayı konu alan hikayeler anlatılacak. Etkinlikler 9 Mart Salı’ya kadar sürecek. Japon grup 11 Mart Perşembe günü ülkelerine dönmek üzere uçakla İstanbul’dan hareket edecek.

İlerleyen zamanlarda Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve öğretim görevlilerinden oluşan bir grup Japonya’nın Osaka ve Tokyo kentlerine gezi ve sergi amaçlı bir ziyarette bulunmayı planlıyor.Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Arş. Gör. Mahmure ALPİletişim

Arş Gör. Mahmure Alp
Arş.Gör. Serpil Şahin

Arş.Gör. M.Çağatay Göktan

Arş.Gör. Beyza Tanyolaç

Tel: (0262) 511 56 80
kougsf@gmail.comKocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Borusan Yerleşkesi, Hereke / KOCAELİEtkinlik İle İlgili Linkler
1. belgeler/2010_mart_japonya/aktivite.doc
2. -
3.
4.


Sanal Sergi :

Etkinlik Görselleri (büyütmek için üzerlerine tıklayınız)

Basın Döngüsü - Linkler

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.