Güncel Etkinlikler >>
Etkinlik Arşivi >>

Konser | TRIO AD LIBITUM
17-Şubat-2010-13:30
Ramazan Akkuş Konferans Salonu Borusan Yerleşkesi / Hereke

Anıl ACUN - Flüt
Didem Karakaya CENGİZ - Flüt
Evren Kutlay BAYDAR –PiyanoPROGRAM
P.A. GENIN Op. 51, Duo Concertant
F. KÖHLER Op. 87, Valse des Fleurs
W.A. MOZART Sinfonia Concertante in D, K 448
* Allegro con spirito
* Andante
* Molto allegro

F. DOPPLER Andante & Rondo
W.A. MOZART Rondo alla Turca

Didem Karakaya Cengiz / Flüt

1980 yılında Mersin’de doğdu. 1994 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na flüt öğrencisi olarak kabul edildi ve Nefise Yazıcı ve Banu Didem Güven ile çalıştı. 1997 yılında bu okulun lise bölümünü birincilikle bitirip lisans bölümüne geçti. 1998 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası’nın verdiği Gençlik Konseri’nde solist olarak Mercadante’nin Mi minör flüt konçertosunu seslendirdi. 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na yatay geçiş yaptı ve Halit Turgay ile çalışmaya başladı. 2002 yılında lisans bölümünden mezun oldu.

2006 yılında 48. Uluslararası Nice Akademisi’nde Philippe Bernold ile çalıştı. Siobhan Grealy, Jean Ferrandis ve Sibel Kumru Pensel’in masterclasslarına aktif olarak; Raffaele Travisani, Emmanuel Pahud, Mats Möller ve Maxence Larrieu’nun masterclasslarına da dinleyici olarak katıldı.

2000 yılında kurulan Marsyas Flüt Dörtlüsü ile birlikte 2002 yılında İş Sanat’ın düzenlediği ‘Parlayan Yıldızlar’ seçmelerine ‘Oda Müziği’ dalında katıldı ve İş Sanat Konser Salonu’nda bir konser vermeye hak kazandı. 2003 yılının Mayıs ayında gerçekleşen bu konserin yanısıra grupla birlikte, İtalyan Kültür Merkezi, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi, İTÜ Mustafa Kemal Anfisi, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall ve Hollanda Konsolosluğu’nda konserler verdi, ayrıca 2005 ve 2006 yıllarında Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’ne davet edildi. Cumhuriyet, Akşam, Sabah ve Radikal gibi birçok gazetede haberleri ve röportajları yayınlanan grupla birlikte, Atv, Sky Türk, KanalTürk gibi tv kanalları ve Ntv Radyo’ daki çeşitli programlara konuk olarak katıldı. Marsyas Flüt Dörtlüsü’yle, 2005 yılının Ekim ayında, Almanya’da düzenlenen, 11. Uluslararası Kuhlau Flüt Yarışması’na oda müziği dalında katıldı, Alman ve Fransız grupla birlikte ilk üçe kaldı.

2009 yılının ilk aylarında kurulan Trio Ad Libitum ile Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Oditoryumu, Türk-Amerikan Üniversiteliler Derneği ve Avusturya Kültür Ofisi'nde konserler verdi.

2003 yılından bu yana çeşitli kurumlarda eğitimci olarak çalışan Karakaya, 2002-2009 yılları arasında, TRT İstanbul Radyosu’nda, Radyo-3 için, ‘Konserler Şehri İstanbul’, ‘Avrupa Konserleri’, ‘Sabah Konseri’ gibi çeşitli programlar da hazırladı.

Halen, 2008-2009 öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladığı yüksek lisans eğitimini Halit Turgay ile sürdürmektedir.EVREN KUTLAY BAYDAR, piyano

Evren Kutlay Baydar Istanbul’da doğdu. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı keman bölümüne girdi. Aynı sene ilk piyano ve solfej derslerini Yrd. Doç. Mine Mucur’dan aldı. Ertesi yıl 3 sınıf atlayarak Piyano bölümüne geçiş yaptı ve oda müziği ve piyano’da Zeynep Yurdakul’un, solfejde Yrd. Doç Mine Mucur’un, armoni’de Prof. Emel Çelebioğlu’nun, deşifraj’da Özen Veziroğlu’nun öğrencisi oldu. Aynı zamanda Almanca eğitim yapan Cağaloğlu Anadolu Lisesi, ardından da Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümünden mezun oldu. Konservatuar eğitimi sırasında yazları konservatuar bünyesinde açılan Rus piyanist Leontina Margulis’in masterclass’larına katıldı.

Ağustos 1999- Aralık 2001 yılları arasında Amerika’da tam bursla devam ettiği bir devlet üniversitesi olan University of West Georgia’da İşletme yüksek lisans (MBA-Master of Business Administration) ve müzik yüksek lisans piyano performansı (Master of Music in Piano Performance) programlarının her ikisinden de birincilik ve yüksek onur dereceleriyle mezun oldu. West Georgia’da Doç. Dr. Carol Gingerich ile piyano ve piyano pedogojisi, Dr. Thomas Garcia ile müzik tarihi, Prof. George Mann’le Eşlik ve Oda müziği, Prof. Dr. Daniel Bakos’la müzik teorisi çalıştı. Florida Üniversitesinden Prof. Kevin Orr’un master classlarına katıldı.

MBA eğitimi boyunca İşletme fakültesi Pazarlama bölümü ve üniversite rektörü Prof. Beheruz Sethna için Eğitim ve Araştırma görevlisi olarak, Müzik eğitimi sırasında da Müzik bölümünde Prof. Kevin Hibbard ve Prof. Carol Gingerich için Eğitim ve Araştırma (piyano ve eşlik) görevlisi olarak çalıştı. Üniversite korosunun eşlikçisi ve şan öğrencileri için korrepetitör olarak görev yaptı. Ayrıca üniversitedeki hocalarının kendisini tavsiye etmesi üzerine Lagrange kentindeki bir müzik okulunda öğretim görevliliği yaptı, kendi üniversitesindeki hocaların öğrencilerine ve çocuklarına özel piyano dersleri verdi.

Nisan 2001’de Georgia eyaleti çapında bütün üniversitelerin katıldığı GMTA (Georgia Music Teachers Association-Georgia’lı müzik öğretmenleri derneği) piyano yarışmasında “Award of Excellence (Mükemmeliyet Ödülü)” ödülü aldı. Mayıs 2001’de Uluslararası İşletme Profesyonelleri Beta Gamma Sigma international business scholars derneği üyeliğine yüksek dereceyle MBA mezuniyeti dolayısıyla layık görüldü. Ayrıca, Ocak 2002’de üstün akademik başarısı, yüksek liderlik vasıfları ve başarılı eğitimciliği için Amerika’nın tüm akademik müzik eğitimcilerinin üyesi olduğu MTNA (Music Teachers National Association-Müzik öğretmenleri ulusal topluluğu) derneği tarafından Amerika çapında tanınan “Star of the Year (Yılın Yıldızı)” ödülünü alan tek yabancı oldu ve MTNA’e üyelik, dolayısıyla da Amerika’da eğitimcilik hakkı kazandı.

İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Avusturya Konsolosluğu Kültür Ofisi, Türk-Amerikan Üniversiteliler Derneği, Kadıköy Halk Eğitim merkezi ve Georgia’da çeşitli kentlerde solo ve dört el piyano ve oda müziği eserleri seslendirmiştir, Carrollton Arts Center’ın sahneye koyduğu “42. Street (42. Cadde)” müzikalinde orkestrada piyanist olarak görev aldı. Ayrıca Üyesi olduğu Rotaract klüp, Lions klüp ve HAYAD derneği yararına yardım konserleri verdi.

Ocak 2003’ten beri Koç Üniversitesinde Sanat Direktörlüğü ve Öğretim Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. Öğretim üyesi olarak müzik tarihi (klasik batı müziği ve dünya müzikleri) ve piyano derslerini vermekte, sanat direktörü olarak da üniversite sanat merkezini yönetmekte, sanat faaliyetlerini planlama, organize ve koordine etmektedir.

2006’da Koç Üniversitesindeki çalışmaları (solo performans, ders verirken)West Georgia Üniversitesinin isteği üzerine West Georgia’nın müzik bölümü yüksek lisans/doktora programlarının tanıtım DVD’sinde yer aldı.

Mart 2007’de İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzikoloji doktora programından mezun oldu.

Amerika’da Anaheim, California’da 26–29 Ekim 2005 tarihlerinde düzenlenen, 18 ülke ve Amerika’nın tüm üniversitelerinin katıldığı Dünya Piyano Pedagojisi Konferansına (World Piano Pedagogy Conference) “Zaman Yönetimi (Time Management)” konulu panele konuşmacı olarak davet edilmiş, Türkiye’yi temsil eden tek Türk Öğretim Görevlisi olmuştur. Paneldeki görüşleri konferansın resmi dergisinde yayınlanmıştır. Bir sonraki yıl, 25–28 Ekim 2006’da Atlanta’da yapılan Dünya Piyano Pedagojisi kapsamındaki Uluslararası Piyano Yarışmasına jüri olarak Türkiye’yi temsilen davet edilmiş tek Türk öğretim görevlisidir.

Halen sürdürüdüğü Koç Üniversitesindeki görevinin yanı sıra geçen yıl, ek görevlendirmeyle İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı ve Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikoloji bölümü ve Devlet Konservatuarında da ders vermiştir. Araştırma çalışmalarını “Osmanlı’da batı müziği” konusunda sürdürmekte ve bu konuda yurtiçi ve yurtdışında seminerler vermekte, konferanslarda bildiriler sunmakta ve makaleler yazmaktadır. Ayrıca, 2009 yılının ilk aylarında kurulan Trio Ad Libitum ile oda müziği çalışmalarını sürdürmekte, konserler vermektedir.

ZEYNEP ANIL ACUN / FLÜT
1985 yılında İstanbul’da doğdu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı (İ.Ü.D.K) Flüt Anasanat Dalı’na kabul edildi ve çalışmalarına Halit Turgay ile başladı. 2008 yılında lisans bölümünden mezun oldu.

İ.Ü.D.K. Senfoni Orkestrası’nın üyesi olarak, 2002 yılında Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen Beethoven Müzik Festivali’ne katıldı. Fazıl Say’ın solist olarak yer aldığı bu konserin öncesinde, Polonyalı besteci ve şef Krzysztof Penderecki’nin yanı sıra Peter Gülke ve Helmuth Rilling ile çalışma imkanı buldu. 2009 yılında yine aynı orkestra ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de , Bakü Devlet Konservatuvarı ve Bakü Filarmoni Binası’nda olmak üzere iki konser verdi.

2000 yılında kurulan Marsyas Flüt Dörtlüsü ile birlikte 2002 yılında İş Sanat’ın düzenlediği ‘Parlayan Yıldızlar’ seçmelerine ‘Oda Müziği’ dalında katıldı ve İş Sanat Konser Salonu’nda bir konser vermeye hak kazandı. 2003 yılının Mayıs ayında gerçekleşen bu konserin yanısıra grupla birlikte, İtalyan Kültür Merkezi, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi, İTÜ Mustafa Kemal Anfisi, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall ve Hollanda Konsolosluğu’nda konserler verdi, ayrıca 2005 ve 2006 yıllarında Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’ne davet edildi. Cumhuriyet, Akşam, Sabah ve Radikal gibi birçok gazetede haberleri ve röportajları yayınlanan grupla birlikte, Atv, Sky Türk, KanalTürk gibi tv kanalları ve Ntv Radyo’ daki çeşitli programlara konuk olarak katıldı. Yine Marsyas Flüt Dörtlüsü’yle, 2005 yılının Ekim ayında, Almanya’da düzenlenen, 11. Uluslararası Kuhlau Flüt Yarışması’na oda müziği dalında katıldı, Alman ve Fransız grupla birlikte ilk üçe kaldı.

Öğrenimi boyunca, Siobhan Grealy, Jean Ferrandis ve Bülent Evcil’in masterclasslarına aktif olarak; Sibel Kumru Pensel, Raffaele Travisani, Emmanuel Pahud ve Mats Möller’in masterclasslarına da dinleyici olarak katıldı.

2009 yılının ilk aylarında kurulan Trio Ad Libitum ile Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Oditoryumu, Türk-Amerikan Üniversiteliler Derneği ve Avusturya Kültür Ofisi'nde konserler verdi.

Anıl Acun, 2008-2009 öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladığı yüksek lisans eğitimini Halit Turgay ile sürdürmektedir.Etkinlik İle İlgili Linkler
1. -
2. -
3.
4.


Sanal Sergi :

Etkinlik Görselleri (büyütmek için üzerlerine tıklayınız)

Basın Döngüsü - Linkler

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.